Zwracasz uwagę na wysokość nad poziomem morza, z której pochodzą ziarna kawy, którą pijesz? Czy wiesz, jak wpływa wysokość na jej profil sensoryczny?
Nieraz zapewne widziałeś ujęcie plantacji kawy, przedstawione w pełnym słońcu, gdy kamera z góry sunie przez płaski teren, ukazując pięknie zielone krzewy kawowca. Od razu wyprowadzę Cię z błędu – to nie są idealne warunki.
NISKO ZNACZY PROSTO I NUDNO
Kawy uprawnie na nizinach i wysokościach leżących poniżej 900 metrów są łatwe w uprawie. Mają dostęp do wody, dużej ilości promieni słonecznych, co gwarantuje plantatorom obfite plony, ze względu na szybszy czas dojrzewania jagód kawowca.
Wysoką temperaturę powyżej 25 °C i wysoką wilgotność lubią także grzyby i pasożyty, przez co rośliny zabezpieczane są odpowiednimi środkami chemicznymi.
Niestety szybkie dojrzewanie kawy skutkuje tym, że nie jest ona w stanie wytworzyć wszystkich związków chemicznych, które to odpowiedzialne są za smak i aromat w ziarnach.
Ziarna te określane są często przez specjalistów jako „boring”, czy po prostu nudne, a podczas spożycia gotowego naparu ,w ustach czuć wyłącznie goryczkę i kwaśny smak.
IM WYŻEJ TYM LEPIEJ, CZYLI OWOCE I CZEKOLADA
Bardzo dobrej jakości ziarna znajdują się na wysokości powyżej 900 m n.p.m., na przykład słodkie nuty kaw z Brazylii, zbierane na wyżynach.
Najlepszej jakości ziarna pozyskiwane są na plantacjach znajdujących się powyżej 1200 metrów. Te nasycone będą smakami cytrusów, orzechów i czekolady. Wyżej, ponad 1500 m n.p.m. odnajdziesz nuty kwiatowe, czy smak owoców w ziarnach Honduras, czy Etiopia.
Często plantacje kawy znajdują się na stromych zboczach, gdzie zbiory jagód odbywają się ręcznie. Idealna temperatura 20°C, nieregularne opady i łagodniejsze promienie słońca, czyli ciągła wiosna, sprawiają, że kawa dojrzewa powoli, przy stałej wilgotności, a każdego ranka kawowce otulane są ciepłym kocem, powstałym z mgieł.
Ograniczony dostęp do wody na wyższych wysokościach w procesie wzrostu ziaren (gdzie także temperatura jest niższa), zmusza ziarna kawy do przystosowania się do trudnych warunków pogodowych, co powoduje wolniejsze tempo produkcji, a także wytwarza dużo pożywienia (sacharozy) dla ziaren. Eksperci typują, że zawartość cukru w ziarnach kawy wzrasta o 10% na każde 300 metrów wysokości. W efekcie plantatorzy uzyskują bardzo cenny sensorycznie produkt, bogaty w smaki swojego regionu.

WYSOKOŚĆ TO NIE WSZYSTKO
Oczywiście wysokość to nie jedyny parametr, decydujący o wyjątkowości kawy. Nawet najlepszej jakości ziarna można zepsuć na ostatnim etapie, czyli obróbce. Jednak warto dokładnie przyjrzeć się opakowaniu, z którego korzystasz lub sprawdzić na stronie sklepu, czy producent udostępnia informacje o profilu sensorycznym.